Krátce o Smashquads - jak se zrodil nový shop...

Rozjet nový eshop není vůbec jednoduché a už vůbec ne v případě one man show jako je Smashquads. Kromě ilustrací, jejichž autorem je známý francouzský grafik a ilustrátor Florian Le Priol, je vše v režii jednoho člověka, tedy mě, Tomáše Frajera. Rozhodnutí založit novou obchodní společnost nebylo snadné - bylo mi jasné, že mě čeká spousta práce a dluhou dobu jsem váhal, zda do toho vůbec jít. A to i přesto, že nejsem v podnikání žádný nováček. V minulosti jsem úspěšně rozjel několik projektů a eshopů, díky kterým jsem nasbíral potřebné zkušenosti. Jedním z nich je například web androidtip.cz zaměřený na hry a aplikace pro telefony s operačním systémem Android, kde jsem autorem více než 200 článků a návodů. Kromě vlastních podnikatelských aktivit mám téměr 20 let zkušeností z IT oboru, od programování až po business analýzy. 

Vzhledem k této mojí profesní minulosti jsem se rozhodl postavit vlastní unikátní ecommerce platformu, na které běží Smashquads. Příběh eshopu se začal psát někdy koncem léta 2018, kdy jsem položil základní kámen v podobě první řádky zdrojového kódu a zahájil jsem spolupráci s Florianem. Celý systém je postavený na technologii .NET Core (programovací jazyk C#) a uživatelské rozhraní, ve kterém se právě nacházíte je vytvořeno na moderní javascriptové platformě Nuxt.js - jedná se tedy o takzvanou Single Page Aplikaci, díky které je celý web velmi rychlý. Aplikace žije ve vašem browseru a načítá si ze serveru prakticky jen potřebná data. Vývoj první spustitelné verze shopu mi zabral zhruba měsíc práce, což vzhledem k mému stálému zaměstnání znamenalo programování zejména v pozdních nočních hodinách, spousty kávy a málo spánku :)

A co mě vedlo k založení Smashquads? A proč zrovna název Smashquads? Odpověď je jednoduchá. Příliš mě neuspokojovala nabídka kvalitních komponent pro stavbu kvadrokoptér na českém trhu. Díky tomu jsem byl nucen většinu dílů pro vlastní buildy nakupovat v zahraničí, což jsem dělal několik let, až se mi jich nahromadila velká spousta. Záložní motory, FCčka, VTXka a další díly - co kdyby se něco rozbilo, možná to také znáte... V žertu jsem často říkával, že si s tím co mám doma můžu rovnou otevřít vlastní krám - a přesně to se, jak ostatně sami vidíte, nakonec stalo :) Název obchodu vznikl spojením dvou slov "Smash" a "Quads". Stejně to nakonec všichni rozsekáme na maděru, proto "Smash". Co znamená druhé slovo nemusím vysvětlovat. Prostě si u mě nakoupíte díly, postavíte koptéru, někam to švihnete (nebojte, je to jen otázka času) a nakonec se, doufám, vrátíte zpět a já vám s láskou prodám nové komponenty abyste mohli zpět do vzduchu. You got the idea!

Další věc, která mě velmi zaujala a vedla k mému konečnému rozhodnutí, je fakt, že na čském trhu není příliš mnoho konkurence. Čekal jsem celý rok 2018 na to, jak se začnou objevovat nové shopy jako houby po děšti - nestalo se tak. Vysvětluji si to tím, že k provozování shopu s věcmi na závodní a freestyle koptéry potřebujete nejen podnikatelský um, ale také hluboké technické znalosti a excelentní přehled v aktuální nabídce komponent. Kombinace, která zřejmě není běžná. Dalším limitujícím faktorem jsou samozřejmě peníze - těch je potřeba do startu množství větší než malé...

A kam se to bude dále ubírat? Rozhodně se můžete těšit na postupné rozšiřování nabídky, přičemž se soustředím zejména na komponenty, které se na konkurenčních shopech nedají sehnat. Každá koruna, kterou utratíte na Smashquads nakonec skončí v novém zboží. Smashquads není a ještě dlouho nebude zdrojem mé obživy. Cílem je vytvořit velmi zajímavou nabídku a postupně expandovat i na evropský trh. Není to však jen o nabídce zboží. Na Smashquads dostanete vždy ten nejlepší servis, rád pomohu s výběrem dílů i řešením technických problémů. Svých zákazníků si velmi vážím, chci abyste jako piloti rostli a byli jste spokojení se svými koptérami.

Pokud se občas zastavíte na Smashquads, všimnete si, že shop se postupně rozvíjí, přibývají nové funkce, na blogu se občas objeví nový článek... Mým posláním je šířit zkušenosti a znalosti, přivést k tomuto úžasnému koníčku další lidi a nakonec se společně radovat z těch výjimečných zážitků tam nahoře na obloze, ale i při zemi na závodních tratích. Přeji Vám mnoho zdaru při stavbě i létání a na závěr přikládám video, na kterém je zachycena výborná práce, kterou odvedl Florian Le Priol. A nebojte se, není to od něj všechno, právě teď pracuje na nové zakázce pro Smashquads ;-)